قیمت نمای جی آر سی (GRC-GFRC) چگونه محاسبه می‌شود ؟

نمای جی آر سی (GRC-GFRC) از انواع نماهای پیش‌ساخته است که به سبب ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد در دهه اخیر در میان معماران، مهندسان و سرمایه‌گذاران کشور بسیار محبوب و شناخته شده است. قطعات جی آر سی (GRC-GFRC) پس از طی فرآیند پیچیده مهندسی تولید شده و با استفاده از دتایل‌های پیچ و مهره بر روی نما نصب می‌شوند. یکی از پرتکرارترین پرسش‌ها در زمینه نمای جی آر سی (GRC-GFRC)   نحوه قیمت گذاری و قیمت تمام شده این نمای خاص است. آنالیز بهای نمای جی آر سی (GRC-GFRC) توسط متخصصین و تولید کنندگان معتبر فعال در این زمینه با در نظر داشتن پارامترهای زیر انجام می‌شود.

  • تکرار‌پذیری

قطعات جی آر سی (GRC-GFRC) بصورت سفارشی و پیش‌ساخته تولید می‌شوند. اساس تولید این قطعات بر ساخت قالب قرار دارد. از آنجا که طراحی و ساخت قالب فرآیندی زمان‌بر و هزینه‌بر است، بنابراین چنانچه در طرح یک نما از المان‌های تکرارپذیر استفاده شود هزینه‌های تولید قطعات کاهش خواهد یافت.

  • طراحی و فرآیند مهندسی

نمای جی آر سی (GRC-GFRC) از یک فرآیند کاملا مهندسی تبعیت می‌نماید. در این فرآیند مهندسی مشخصات مکانیکی و ابعاد مطلوب بر اساس مهندسی پوسته نما محاسبه می‌شود و بنابراین مصالح مصرفی در ساخت قطعات بهینه می‌شود. از آنجا که مصالح مصرفی در جی آر سی (GRC-GFRC) گران هستند بهینه کردن حجم مصالح سبب کاهش قابل توجه هزینه‌های تمام شده نمای جی آر سی (GRC-GFRC) خواهد شد.

  • متراژ نما

همانگونه که پیش از این گفته شد قطعات جی آر سی (GRC-GFRC) با استفاده از قالب‌های سفارشی تولید می‌شوند. بنابراین چنانچه متراژ نمای جی آر سی (GRC-GFRC) به‌اندازه کافی باشد که استفاده حداکثری از قالب‌های ساخته شده انجام شود، سبب کاهش هزینه تولید قطعات خواهد شد.

  • ابعاد و هندسه قطعات

قطعات جی آر سی (GRC-GFRC) می‌توانند در ابعاد بسیار بزرگ و فرم‌های هندسی پیچیده تولید شوند. نحوه زیرسازی و جزئیات نصب قطعات بر اساس فرم نما انتخاب می‌شود و متعاقبا افزایش ابعاد و پیچیده‌تر شدن هندسه قطعات منجر به سنگین‌تر شدن زیرسازی و افزایش هزینه‌های مرتبط با آن خواهد شد.

  • روش و دتایل‌های نصب

برای نصب قطعات جی آر سی (GRC-GFRC) بر اساس آیین نامه‌های بین‌المللی روش‌های متنوعی پیشنهاد شده است. انتخاب دتایل مناسب بر اساس محدودیت‌ها، امکانات موجود و الزامات محاسباتی انجام می‌گیرد و انتخاب صحیح دتایل نصب می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش هزینه‌های زیرسازی و نصب قطعات جی آر سی (GRC-FRC) داشته باشد.